Aktualności

28 czerwca 2018, Czwartek
Spektakl „Ballada o Wołyniu”

Spektakl „Ballada o Wołyniu” – Bytom, 5 lipca 2018

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Opera Śląska oraz Polskie Radio Katowice zapraszają na spektakl Teatru Nie Teraz „Ballada o Wołyniu”, który odbędzie się 5 lipca 2018 r., o godz. 18.00, w  Sali Koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej w Bytomiu.
„Ballada o Wołyniu” to pierwszy w Polsce spektakl sceniczny, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny św., dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich. Ten niezwykle trudny temat, przez cale dziesięciolecia przemilczany, a obecnie niestety nadal zakłamywany, obchodzi jednak setki tysięcy Polaków: wciąż żyjących świadków tamtych wydarzeń, ich rodziny i ludzi zainteresowanych prawdą historyczną. Scenariusz spektaklu korzysta z wątków legendarnej książki wielkiego polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” (za zgodą autora). Wykorzystywane są także oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym starą melodię ukraińską ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

 

Reżyseria, scenariusz i scenografia: Tomasz A. Żak.

Występują: Aleksandra Pisz, Agnieszka Rodzik, Ewa Tomasik Głos 1, Tomasz Lewandowski Głos 2.

Narrator: Jerzy Pal.

Technika: Ryszard Zaprzałka.

Prapremiera: Muzeum Niepodległości w Warszawie, 23 i 24 maja 2011 r.

Premiera: Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, 28 i 29 czerwca 2011 r.

Specjalne podziękowania dla: ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, Ewy Siemaszko, Romualda Niedzielki i Wiesława Tokarczuka.


Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona!

Rezerwacje pod nr tel. 32 207 01 00 (sekretariat Instytutu Pamięci Narodowej)

 

Wróć