Aktualności

26 lutego 2018, Poniedziałek
Opera blisko Ciebie: porozmawiajmy o Operze...z Alanem Misiewiczem

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Operze…” 11 marca 2018 gościem Violetty Rotter-Kozery będzie Alan Misiewicz – autor książki „Heroiny! Rozmowy o operze, ludziach i życiu”. Ta publikacja to 14 ilustrowanych wywiadów z ludźmi, którzy wiązali się z Operą Śląską na dłużej lub krócej w różnych okresach szalonego wieku XX. To heroiny i herosi opery, czyli: Janusz Wenz, Marek Brzeźniak, Bolesław Pawlus, Wiesław Ochman, Magda Hiolski, Henryk Grychnik, Henryk Konwiński, Elżbieta Rynwid-Mickiewicz, Aleksandra Kozimala-Kliś, Romuald Tesarowicz, Krzysztof Dziewięcki, Marianna Mirocha, Tadeusz Serafin i Beatrycze Widera.
Przeżywają radości, smutki, blask i chwile sensacyjne, opowiadają ciekawostki (a czasami nawet sekreciki) z życia wielkich tego świata, nie wyłączając Eugene'a Ionesco, Marii Fołtyn, Karola Wojtyły, Luciano Pavarottiego. Przywracają pamięć tym, którzy zawsze za kulisami: garderobiany Tata Placek, bufetowa Sokowa, portier Bortliczek, kierowca Rajmund. 
Wraz z kilkoma archiwalnymi zdjęciami i listami całość składa się na non fiction o tęsknocie, pamięci, przywiązaniu w miejscach takich jak Katowice, Lwów, Mediolan, Nowy Jork, Rzym. Ale zawsze też Bytom i jego teatr. 

Częścią spotkania będzie wernisaż wystawy, na którą składają się portrety 14 związanych z Operą Śląską ludzi sztuki. Ich autorki prezentują różne style i własne spojrzenie na artystów. Są bardzo indywidualne i różnorodne, i w taki sposób – różnorodny – ilustrują książkę "Heroiny! Rozmowy o operze, ludziach i życiu". A ponieważ zawarte w książce prace są czarno-białe, to wystawa daje możliwość zobaczenia ich w kolorowym oryginale: farba olejna, długopis, akwarela, rysunek cyfrowy, ołówek.

Autorki portretów:
Magdalena Kopytiuk: ur. w 1987 r., studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - Pracowania Malarstwa pod kierunkiem prof. Jacka Rykały (dyplom w 2011). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2014 r. zdobyła II miejsce na III Triennale Malarstwa Animalis. Mieszka i tworzy w Tychach.

Anna Knop: ur. 1986 r. w Częstochowie, studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - Pracowania Malarstwa pod kierunkiem prof. Andrzeja Tobisa i Pracownia prof. Antoniego Cygana (dyplom w 2011). W 2012 otrzymała stypendium twórcze w dziedzinie plastyki przyznawane przez Prezydenta Miasta Częstochowy. Ma na koncie wystawy indywidualne (Katowice, Częstochowa) i zbiorowe (Katowice, Częstochowa, Czeladź). 

Anna Stankiewicz: ur. w Suwałkach, zam. w Warszawie, absolwentka Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Na koncie ma plenery i uczestnictwo w Festiwalu WPA w Dusznikach-Zdroju. W swoich pracach lubi dodawać szczypty surrealizmu i psychodelii.

Magdalena Nazarkiewicz: absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, adiunkt w macierzystej uczelni w Katedrze Projektowania Graficznego. Autorka systemów identyfikacji wizualnej, znaków graficznych, wydawnictw, plakatów i okładek książek naukowych. Brała udział w wielu wystawach grafiki plakatu w Polsce i za granicą (Włochy, Niemcy, USA, Hiszpania). Laureatka kilku nagród artystycznych, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Śląskiego (oba w dziedzinie kultury).

Inka Rutkowska: ur. w 1950 r. na Pomorzu, mieszka w Katowicach, absolwentka Pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku, w latach 2011-2015 uczyła się malarstwa u Ewy Rotter-Płóciennikowej w Żorach. Na koncie ma udział w plenerach, wystawach zbiorowych w Polsce, Czechach, na Węgrzech i indywidualnych: 2-krotnie w Żorach, 3-krotnie w Katowicach. Maluje olejami, pastelami i akwarelami, zwłaszcza pejzaż i martwą naturę, od roku próbuje sił w portretach.

Zapraszamy na wernisaż 11 marca (niedziela) 2018 r; g. 15.30 w Operze Śląskiej.

Będzie też możliwość usłyszenia kilku przemów, odświeżenia dawnych i młodych znajomości, i oczywiście otrzymania cennych autografów.

Alan Misiewicz (ur. w Suwałkach w 1984 r.): studiował na Uniwersytecie w Białymstoku i Uniwersytecie Śląskim, współpracuje z „Gazetą Wyborczą Katowice”, pisał dla „Forbesa” i innych gazet; też uczy. "Heroiny! Rozmowy o operze, ludziach i życiu" to jego debiut. Lubi Tolkiena, Joyce'a, Capote'a, Prusa, a także podróżować po Europie, couchsurfing, bungee, operę i kilka innych rzeczy. Mieszka na Śląsku.

Obowiązuje rezerwacja miejsc – 32 396 68 15, 32 396 68 77, 32 396 68 53

OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... to nowy, zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru.

Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania odbywają się pod patronatem TVP3 Katowice, a relacje z nich dostępne są na antenie TVP w programie Z Kulturą.

 

 

 

Wróć