DROGA KU WOLNOŚCI

Akustyczny Spektakl Muzyczny z okazji 100-lecia obchodów odzyskania Niepodległości oraz wystawa fotografii Andrzeja Wiktora

Akustyczny Spektakl Muzyczny z okazji 100-lecia obchodów odzyskania Niepodległości oraz wystawa fotografii Andrzeja Wiktora

Wystąpią:  Tomasz Andrzejewski - gitara, Łukasz Sztaba - fortepian, Marcin Zmorzyński - śpiew

GOŚĆ SPECJALNY - Michał Stawiński (NeuOberschlesien) w utworach: Powstaniec, Polska, ORP Orzeł, Cichociemni

Wydarzenia

27 maja 2018, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: Akustyczny Spektakl Muzyczny z okazji 100-lecia obchodów odzyskania Niepodległości

Kup bilet

"Droga Ku Wolności" to muzyczna opowieść o nieustępliwej i często heroicznej walce Polaków o szansę życia w wolnym i demokratycznym kraju.  To rodzaj artystycznego świadectwa o miłości do Ojczyzny, patriotyzmie i dążeniu do wolności. To muzyczna podróż przygotowana na okazję stulecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przepiękne aranżacje akustyczne znanych, tradycyjnych pieśni polskich wsparte słowem wstępu z nawiązaniem do istotnych wydarzeń z historii Polski przeniosą nas w kolejne lata walki o Niepodległą. Przeniesiemy widzów w czasy przeszłe i skłonimy do głębokich refleksji, często będzie to podróż do wspomnień i powrót do opowieści rodzinnych. Opowiemy zarówno o roli Ułanów, o powstaniach, II Wojnie Światowej oraz nawiążemy do współczesnej historii Polski - do walki z komunizmem. Przy dźwiękach fortepianu zakosztujemy historycznej, muzycznej opowieści  o istotnych dla naszej Ojczyzny momentów i oddamy realia tamtych dni.

W repertuarze programu „Droga Ku Wolności” usłyszymy m.in.:  "My Pierwsza Brygada", "Piechota, ta szara Piechota", "O mój Rozmarynie", "Hej Ułani", "Wojenko, Wojenko", „Białe Róże" (rozkwitały pąki białych róż), "Serce w plecaku", " Mury", "Biały Krzyż" oraz autorskie kompozycje muzyków. Program w Operze Śląskiej uświetni gość specjalny - Michał Stawiński, wokalista i autor tekstów Oberschlesien, obecnie NeuOberschlesien. 

Wystawa fotografii Andrzeja Wiktora – EPIZODY jest doskonałym uzupełnieniem projektu. To subiektywna próba przedstawienia niektórych epizodów historycznych, które miały miejsce w bogatych i burzliwych dziejach Naszej Ojczyzny. Epizody czyli zaaranżowane sytuacje, które odwołują się do pewnych wydarzeń historycznych są tylko próbą wspomnienia o danym momencie historii, iskrą która przez krótki moment świeci, aby przypomnieć o swoim istnieniu. Fotografie powstały, jako okładki do miesięcznika W sieci historii. Autorem ich koncepcji jest Michał Korsun. Uzupełnieniem fotografii epizodów historycznych są obrazy pochodzące ze starszego projektu o roboczym tytule „Rycerze”, którego realizacja została rozpoczęta w 2010 roku podczas inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem w 600-letnią jej rocznicę. Przedstawia serię portretów współczesnych rekonstruktorów, pasjonatów historii sfotografowanych tak, aby do złudzenia przypominali ludzi z minionych wieków.

 
Wstecz