Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...

Wydarzenia

18 listopada 2018, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: Pola Bukietyńska. Wspomnienie w 100-lecie urodzin. Sławomir Pietras - słowo wstępne o Artystce, Karolina Wieczorek- sopran w repertuarze Jubilatki, Larysa Czaban - akompaniament.

Kup bilet
02 grudnia 2018, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: Goście spotkania: Joanna Woś i Michał Znaniecki

Kup bilet
Porozmawiajmy o Operze... ze Sławomirem Pietrasem oraz Joanną Woś i Michałem Znanieckim
 

Zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu „Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze…” - 18 listopada o godz. 16.00 gościem red. Violetty Rotter-Kozert będzie Sławomir Pietras, a spotkanie będzie poświęcone wspomnieniu Poli Bukietyńskiej - wspaniałej solistki Opery Śląskiej; 2 grudnia o godz. 16.00 w spotkaniu wezmą udział Joanna Woś i Michał Znaniecki, a rozmowa będzie dotyczyła nowej realizacji "Traviaty" - na scenie Opery Śląskiej od 7 grudnia.

 

WSPOMNIENIE POLI BUKIETYŃSKIEJ

Studia muzyczne ukończyła w Czechosłowacji.  W 1947 zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym "Młodych talentów". Od sezonu 1949/50 była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu. W swym repertuarze miała m. in. następujące partie sopranowe: Micaela ("Carmen" Bizeta), Mimi ("Cyganeria" Pucciniego), Małgorzata ("Faust" Gounoda), Marzenka ("Sprzedana narzeczona" Smetany), Blonda ("Uprowadzenie z Seraju" Mozarta). W 1973 obchodziła jubileusz 25-lecia pracy artystycznej. Często występowała z recitalami w filharmoniach i Polskim Radiu. Pogłębiła swoje kwalifikacje muzyczne w renomowanym Instytucie Muzycznym w Halle. Prowadziła prace dydaktyczne w Zespole Pieśni i Tańca Śląsk. Występowała nie tylko na polskich scenach, ale również na Litwie, w Rosji, na Węgrzech, w Czechosłowacji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

 

JOANNA WOŚ

Sopran koloraturowy. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Laureatka wielu prestiżowych konkursów i festiwali. Debiutowała partią tytułową w Łucji z Lammermoor G. Donizettiego w Teatrze Wielkim w Łodzi, z którym związała się na stałe. Współpracuje m.in. z Teatrem Wielkim w Warszawie czy Teatrem Wielkim w Poznaniu. Gości także na wielu światowych scenach operowych m.in. w Royal Festival Hall w Londynie, Alte Oper we Frankfurcie czy Auditorium w Rzymie. Występowała pod kierunkiem wielu wybitnych dyrygentów, jak: Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Kozłowski czy Marco Baldieri. Ma w repertuarze nie tylko partie stricte koloraturowe, jak Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta czy  Rozyny w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, ale także wybitne kreacje dramatyczno-liryczne, jak partia Violetty w Traviacie czy Gildy w Rigoletcie G. Verdiego.

 

MICHAŁ ZNANIECKI

Reżyser, dramaturg, scenograf i pedagog. Studiował na Uniwersytecie w Bolonii u Umberto Eco oraz Giorgio Strehlera w Teatro Piccolo di Milano. Zadebiutował w mediolańskiej La Scali mając zaledwie 24 lata i był najmłodszym w historii reżyserem debiutującym w tym teatrze. Autor ponad 190 spektakli pracuje na najważniejszych scenach operowych całego świata, między innymi we Włoszech, Francji, Irlandii, Hiszpanii, Polsce, Argentynie, Urugwaju czy Kubie. Wyspecjalizował się w megaprodukcjach plenerowych, które realizował między innymi na stadionach, wyspach i w parkach – między innymi współpracując z Israeli Opera na pustyni w Masadzie w ramach wieloletniego kontraktu. Szczególne miejsce w dorobku artystycznym zajmują projekty teatralne, edukacyjne i angażujące grupy wykluczone społecznie, za które był wielokrotnie nagradzany, między innymi medalem Regionu Puglia za zasługi artystyczne i społeczne. Współpracował z największymi nazwiskami świata opery i teatru, między innymi z Placido Domingo, Piotrem Beczałą, Mariuszem Kwietniem, Lorinem Maazelem czy Jose Curą. Był jednym z najmłodszych dyrektorów Opery Narodowej w Warszawie i Opery Poznańskiej. W 2011 za spektakl „Eugeniusz Oniegin” reżyser otrzymał nagrodę Premios Líricos Teatro Campoamor, dla najlepszej produkcji premierowej roku w Hiszpanii. Jego polskie inscenizacje musicalowe parokrotnie nagradzane były Złotymi Maskami za spektakl i reżyserię. Nagrodzony także w Narodową Nagrodą Teatralną Chorwacji,  za najlepszy spektakl operowy roku 2014 „Mefistofele” oraz nagrodą specjalną „włoski Oscarem operowym” Premio Abbiati 2015 za projek „200.com – Pagliacci”. W roku 2012 z okazji 20-lecia działalności artystycznej odznaczony srebrnym medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ambasador Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Założyciel Festival Opera Tigre w Argentynie.

 

OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... to nowy, zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru.
Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania odbywają się pod patronatem TVP3 Katowice, a relacje z nich dostępne są na antenie TVP w programie Z Kulturą.
 
 
 
Wstecz