Aktualności

18 października 2017, Środa
PREMIERA - Charles Gounod - ROMEO I JULIA

Już w najbliższą sobotę 21 października repertuar Opery Śląskiej wzbogaci się zupełnie nowy tytuł - arcydzieło francuskiego romantyzmu – operę ROMEO I JULIA Charles’a Gounoda powstałą na kanwie dramatu Williama Szekspira. Tytuł wybrany został nieprzypadkowo - w tym roku mija bowiem 150 lat od paryskiej prapremiery opery Gounoda. Muzyczną interpretację tej sztuki na bytomską scenę wprowadzą znamienici, międzynarodowej rangi realizatorzy: dyrygent Bassem Akiki (kierownictwo muzyczne), reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki (reżyseria i kostiumy) oraz scenograf Luigi Scoglio.

 

Żadne inne dzieło literackie nie doczekało się tylu nowych opracowań i wersji, co historia Romea i Julii w nawiązaniu do najsłynniejszego dramatu W. Szekspira. Tylko do czasu powstania słynnej opery Charles’a Gounoda pod tym tytułem (prapremiera w Paryżu w 1867 roku) zostało skomponowanych 17 oper osnutych na kanwie dramatu Szekspira. W tym rejestrze ważne miejsce zajmuje też opera „I Capuleti i e Monteccki” Vincenza Belliniego z 1830 roku. W repertuarze Opery Śląskiej nie odnotowano wcześniej realizacji tego dzieła Gounoda, trzykrotnie wprowadzano jednak na scenę jego bodaj najbardziej znany tytuł – operę „Faust”, która doczekała się 3 premier: w 1947, 1971 i 1992 roku.  Tragiczną historię kochanków z Werony widzowie Opery Śląskiej mogli oglądać natomiast w odsłonie baletowej – w roku 2009 miała miejsce premiera baletu do symfonii dramatycznej Hectora Berlioza w inscenizacji Henryka Konwińskiego.  Wcześniej – w roku 1973 - poemat choreograficzny do muzyki Piotra Czajkowskiego wprowadziła na bytomską scenę Barbara Kasprowicz; w roku 1962 odbyła się również premiera baletu Sergiusza Prokofiewa stworzonego na kanwie arcydzieła Szekspira, w choreografii Zbigniewa Koryckiego. 

Ponadczasowa opowieść o miłości Romea i Julii powraca więc na scenę Opery Śląskiej w zupełnie nowej odsłonie – po raz pierwszy w wersji Charles’a Gounoda, która uchodzi za jedno z jego najważniejszych dokonań twórczych cieszących się po dziś dzień niezwykłym powodzeniem. 

 

/aut. plakatu: Agnieszka Wróblewska ARF DESIGN/

 

 

Charles Gounod ROMEO I JULIA opera w 5 aktach
/Romeo et Juliette/
Libretto na kanwie tragedii Wiliama Szekspira - Jules Barbier i Michel Carré
Spektakl w oryginalnej wersji językowej

PREMIERA: 21.10.2017 /SO/ 18.00
Spektakle: 22, 27, 28, 29.10, 19.11.2017 – Bytom, Opera Śląska, 13.11.2017 – Katowice, Teatr Śląski

Wróć