Aktualności

16 października 2017, Poniedziałek
Zmarł Romuald Tesarowicz

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Romualda Tesarowicza - światowej sławy basa, wybitnego solisty i wspaniałego Człowieka.

W Operze Śląskiej w Bytomiu darzony był niezwykłym szacunkiem i sympatią. Współpracował z bytomską sceną przez wiele lat. Był także laureatem, a następnie uczestniczył w pracach jury Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura.         

Śmierć Romualda Tesarowicza stanowi wielką stratę dla całego środowiska artystycznego.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci...

Rodzinie i najbliższym przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia.

 

 

Romulad Tesarowicz debiutował partią Skołuby w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. Zdobył II nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu, w roku 1981 otrzymał Złoty Medal i Nagrodę Roncorogniego w Konkursie Wokalnym „Voci Verdiane” w Busseto, Grand Prix i nagrodę publiczności XXI Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju oraz II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Operowym w Barcelonie.

Związany z Opéra de Paris Bastille od jej otwarcia w roku 1989, śpiewał na tej scenie znaczące partie w operach: "Wesele Figara", "Otello", "Benvenuto Cellini", "Dama Pikowa" i "Madama Butterfly". Występował ponadto w mediolańskim Teatro alla Scala, Opera di Roma, Operze w Lyonie i na wielu innych scenach. W kraju współpracował m.in. z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz z Operą Śląską w Bytomiu. Brał udział w nagraniu płyty i filmu "Cyrulik sewilski" dla włoskiej telewizji RAI oraz w nagraniach opery "Wojna i pokój" Prokofiewa pod dyrekcją Mścisława Rostropowicza dla Erato Disque. Uczestniczył także w nagraniu "Borysa Godunowa" pod dyrekcją Mścisława Rostropowicza dla wytwórni Erato (wystąpił zarazem jako aktor w roli Warłama w filmowej ekranizacji opery w reżyserii Andrzeja Żuławskiego). Nagrywał dla rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. W Operze Śląskiej po raz ostatni wystąpił w roku 2016 podczas "Koncertu Basów" upamiętniającego rocznicę śmierci Adama Didura.

 

Wróć